Atelier.doc


Projekty

KAUZA CERVANOVÁ

O projekte

Späť k projektom

Pravda je jednoduchá - lož je zložitá.
Dokumentárna tragédia o práve na spravodlivosť.

Film sa zaoberá súvislosťami a okolnosťami týkajúcimi sa prípadu vraždy mladého dievčaťa spred tridsiatych rokov, za ktorú bolo odsúdených sedem údajných páchateľov.

Na pozadí tohto prípadu sa chceme pokúsiť zrekonštruovať obraz vtedajšej doby a hľadať jej presahy v súčasnosti.
Už desaťročia sa Slovenskom, verejnosťou a médiami vlečie ešte stále neuzatvorený kriminány prípad znásilnenia a vraždy študentky medicíny z roku 1976. Tento prípad pozná snáď každý obyvateľ tejto krajiny a takmer všetci sú presvedčení, že poznajú aj pravdu.
Masívne medializovaná vražda študentky vzbudila ohlas hlavne preto, lebo propaganda hlásala nepochybnú vinu obžalovaných. Polícia a Štátna bezpečnosť rozbiehajú frenetické vyšetrovanie. Zadržaných a obvinených sú desiatky osôb. Po šiestich rokoch (v roku 1982) bolo odsúdených sedem ľudí, ktorí dodnes bojujú o svoju údajnú nevinu.
Prípad natoľko otriasol verejnosťou, že po továrňach a podnikoch kolovali petície so žiadosťami o trest smrti, ktorému napokon obžalovaní unikli len o vlások.

Po takmer desiatich rokoch strávených vo väzení spojených s  osobnými tragédiami sa šestica v roku 1990 dostala na slobodu. Pôvodný rozsudok bol zrušený, ale ani teraz sa nikomu zo zúčastnených nedostalo satisfakcie. Rozhodli sa iniciovať nový proces, ktorý by ich definitívne očistil. Po rozpade Československa sa celého prípadu ujala Slovenská prokuratúra a celá kauza sa naďalej bezvýsledne naťahovala takmer 12 rokov. Súd po nekonečnom procese napokon potvrdil pôvodný rozsudok z roku 1982. Obžalovaní sa opäť odvolali na Najvyšší súd, ktorý rozsudok potvrdil a obžalovaných poslal naspäť do väzenia.

Takže vo filme nepôjde o rekonštrukciu kriminálneho činu, aj keď ho samozrejme nemožno vynechať. Viac než
čokoľvek iné sa budeme pokúšať zobraziť obdobie sedemdesiatych a osemdesiatych rokov v Československu, so vzťahmi v spoločnosti na pozadí brutálnej vraždy.
Dokumentárny „Twin Peaks“ preto nebude len o záhadnom zmiznutí a vražde jedného dievčaťa, ale pokúsi sa zmapovať širší príbeh našej spoločnosti cez protagonistov tejto dodnes neuzatvorenej kauzy.

Samotná kauza Cervanová tak slúži, ako styčný bod, zápletka, cez ktorú budeme pozorne sledovať ďalšie rozširujúce sa línie a motívy.
Jeden kriminálny čin sa tak stane podkladom na zobrazenie vzťahov, postojov a spoločenských premien od rokov sedemdesiatych, až po dnešnú dobu.

Od 16. mája 2013  plánujeme distribúciu filmu v kinách Slovenskej republiky a od septembra 2013 v Českej republike.

www.kauzacervanova.com

DVD tu